lu.se

Medicinska fakulteten

Lunds universitet

Meny

Prefekter

Institutionen för experimentell medicinsk vetenskap

eva ekblad

Prefekt: Eva Ekblad
Tel: 046-222 06 88 
E-post: Eva.Ekblad@med.lu.se 

Stf prefekt: Madeleine Durbeej-Hjalt

Bitr prefekter: 
Bengt-Olof Nilsson, FU (forskarutbildning)
Tel: 046-222 77 69
E-post: Bengt-Olof.Nilsson@med.lu.se 

Karl Swärd, GA (Grund- och avancerad utbildning)
Tel: 046-222 06 31
E-post: Karl.Sward@med.lu.se 

Madeleine Durbeej-Hjalt, SU (stöd och utveckling)
Tel: 046-222 08 12
E-post: Madeleine.Durbeej-Hjalt@med.lu.se 


Institutionen för hälsovetenskaper

lena karin erlandsson beskuren

Prefekt Lena-Karin Erlandsson
Tel: 046-222 19 56
E-post: Lena-Karin.Erlandsson@med.lu.se
 
Stf prefekt: Gerd Ahlström

Bitr prefekter: 
Gerd Ahlström, FU (forskarutbildning)
Tel: 046-222 19 16
E-post: Gerd.Ahlstrom@med.lu.se

Gunilla Carlsson, GA (Grund- och avancerad utbildning)
Tel: 046-222 18 16
E-post: Gunilla.Carlsson@med.lu.se 

Pia Lundqvist, GA (Grund- och avancerad utbildning)
Tel: 046-222 18 28
E-post: Pia.Lundqvist@med.lu.se


Institutionen för kliniska vetenskaper, Lund

bo baldetorp webb

Prefekt: Bo Baldetorp
Tel: 046-17 75 70
E-post: Bo.Baldetorp@med.lu.se 

Stf prefekt: Mikael Bodelsson

Bitr prefekter: 
Karin Jirström, FU (forskarutbildning)
Tel: 046-046-17 34 48
E-post: Karin.Jirstrom@med.lu.se

Mona Landin-Olsson, GA (grund- och avancerad utbildning)
Tel: 046-17 14 52
E-post: Mona.Landin-Olsson@med.lu.se

Mikael Bodelsson chef för "njurmedicin"
Tel: 046-17 19 42
E-post: Mikael.Bodelsson@med.lu.se

Artur Schmidtchen chef för "ortopedi, reumatologi, hud och infektion"
Tel: 046-222 45 22
E-post: Artur.Schmidtchen@med.lu.se

Måns Magnusson chef för "psykiatri/sinnen"
Tel: 046-17 17 96
E-post: Mans.Magnusson@med.lu.se 

Karin Jirström chef för "onkologi, imaging, pediatrik, gyn-obst, kirurgi/urologi, patologi"
Tel: 046-222 08 29
E-post: Karin.Jirstrom@med.lu.se

Pia Sundgren bitr chef "onkologi, imaging, pediatrik, gyn-obst, kirurgi/urologi, patologi"
Tel: 046-17 63 32
E-post: Pia.Sundgren@med.lu.se

Anna Darabi bitr prefekt "hälsa, miljö och säkerhet"
E-post: Anna.Darabi@med.lu.se 
Tel: 046-17 85 23


Institutionen för kliniska vetenskaper, Malmö

kristina aakesson

Prefekt: Kristina Åkesson
Tel: 040-33 23 70
E-post: Kristina.Akesson@med.lu.se

Stf prefekt: Erik Renström

Bitr prefekter: 
Lena Eliasson, FU (forskarutbildning)
Tel: 040-39 11 53
E-post: Lena.Eliasson@med.lu.se

Olle Melander, GA (Grund- och avancerad utbildning)
Tel: 040-39 12 09
E-post: Olle.Melander@med.lu.se

Erik Renström, Forskning och utveckling
Tel: 040-39 11 57
E-post: Erik.Renstrom@med.lu.se 


Institutionen för laboratoriemedicin, Lund

magnus abrahamson

Prefekt: Magnus Abrahamson
Tel: 046-17 34 45
E-post: Magnus.Abrahamson@med.lu.se 

Stf prefekt: Martin L Olsson

Bitr prefekter: 
Anna Rignell-Hydbom, FU (forskarutbildning)
Tel: 046-17 72 80
E-post: Anna.Rignell-Hydbom@med.lu.se 

Martin L Olsson, GA (Grund- och avancerad utbildning)
Tel: 046-222 07 28
E-post: Martin_L.Olsson@med.lu.se 

Marianne Jansson, HMS
Tel: 046-17 32 71
E-post: Marianne.Jansson@med.lu.se


Institutionen för translationell medicin

tommy andersson

Prefekt: Tommy Andersson
Tel: 040-39 11 67
E-post: Tommy.Andersson@med.lu.se

Stf prefekt: Johan Malm

Bitr prefekter:
Yvonne Giwercman, FU (forskarutbildning)
Tel: 040-39 11 03
E-post: Yvonne.Giwercman@med.lu.se 

Johan Malm, GA (Grund- och avancerad utbildning)
Tel: 040-33 35 36
E-post: Johan.Malm@med.lu.se 

Anna Blom, Strategiska frågor
Tel: 040:33 82 33
E-post: Anna.Blom@med.lu.se