lu.se

Enheten för cancerepidemiologi

Medicinska fakulteten | Lunds universitet

Meny

Personal

Bo Baldetorp
Professor, avdelningschef
Tel: 046-177570
Bo.Baldetorp@med.lu.se
Håkan Olsson 
Senior Professor
Tel: 070-60 77 554
Hakan.Olsson@med.lu.se
Eva Cavallin-Ståhl
Professor emeritus
Eva.Cavallin-Stahl@med.lu.se
Harald Anderson 
Statistiker
Harald.Anderson@med.lu.se 
Thor Alvegård
Docent
Thor.Alvegard@med.lu.se 
Per Broberg
Statistiker, PhD
Per.Broberg@med.lu.se
Thomas Högberg
Docent, överläkare
Bo Midberg
Systemförvaltare
Tel: 0739-60 62 75
Bo.Midberg@med.lu.se
Monika Andersson
Projektassistent
Tel: 0706-45 22 63
Monika.Andersson@med.lu.se
Eva-Marie Olofsson
Administrativ koordinator
Tel: 0768-87 14 08
Eva-Marie.Olofsson@med.lu.se

Forskningssjuksköterskor:

Anita Schmidt Zander
Tel: 046-17 85 20
Anita.Schmidt_Zander@med.lu.se
Marie Sjögren
Tel: 046-17 75 00
Marie_I.Sjogren@med.lu.se
Helén Thell
Tel: 046-17 85 34
Helen.Thell@med.lu.se

Doktorander 
Håkan Olsson, huvudhandledare:
Annelie Augustinsson (Cancerepidemiologi)
Anna Johnsson (Cancerepidemiologi)
Ildiko Fritz (Cancerepidemiologi)

Håkan Olsson, bihandledare:
Carl-Johan Stjernfeldt (Barnonkologi)

Postdok
Katarina Sjövall (Onkologi)
Bo Attner (Cancerepidemiologi)
Carolina Ellberg (Onkologi)
Hildur Helgadottir (Onkologi)
Ute Krüger (Patologi)
Philippe Wagner (Ortopedi)
Henrik Ekedahl (Kirurgi)
Björn Isfoss (Patologi)

Examensarbeten
Jesper Lindahl