Joint BSDB/Nordic conference

Faculty of Medicine | Lund University

Menu

Program

Registration for Joint BSDB/Nordic conference on ‘Developmental Biology and Regeneration’ is  OPEN!


Venue:  Aula Medica, Karolinska Institute, Stockholm, Sweden


 

 Day 1 - October 25th, 2017 (Wednesday)

11.00 - 13.00

Registration

13.00 - 13.15

Welcome & opening remarks

   

13.15 - 14.15

Keynote EMBO Lecture: Thomas Jessell
Department of Neuroscience, and Biochemistry and Molecular Biophysics, HHMI, Columbia University, N.Y. USA.

Inhibitory control of spinally generated movement

   

14.15 - 17.00

Session 1 - Nervous system development

Sponsored by Janvier Labs

 

Chair: Eva Hedlund, Sweden

14.15 - 14.45

Marysia Placzek
Department of Biomedical Science, The University of Sheffield, UK
Development of the chick hypothalamus

14.45 - 14.50

Camille Charoy
UCL Institute of Ophthalmology, University College London, UK
Dual role of Neuropilins in VEGF- and Semaphorin- mediated assembly and maintenance of Boundary Caps in the nervous system

   

14.50 - 15.20

Coffee

   

15.20 - 15.35

Tathyane Harumi Nakajima Teshima 
University of Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Understanding the role of sympathetic innervation during mouse salivary gland development

15.35 – 15.40

Emma U. Hammarlund
Translational Cancer Research, Laboratory Medicine, Lund University, Sweden
Hypoxia response machineries essential on evolutionary timescales

15.45 - 16.15

Iris Salecker
Visual Circuit Assembly Laboratory, The Francis Crick Institute, UK
Generating layer-specific motion-direction sensitive neurons in Drosophila

16.20 - 16.35

Ulrika Marklund
Department of Medical Biochemistry and Biophysics, Karolinska Institutet, Sweden
How to make a brain in the gut

16.40 - 16.45

Petr Baranov
Schepens Eye Research institute, Massachusetts Eye and Ear, US
The Differentiation and Transplantation of Retinal Ganglion Cells

16.50 - 16.55

Ahmed Elewa
Department of Cell and Molecular Biology, Karolinska Institute, Stockholm, Sweden
Reading and editing the Pleurodeles waltl genome reveals novel features of tetrapod regeneration

17.10 - 20.00

Poster Session #1  – even number abstracts

 

 Day 2 - October 26th, 2017 (Thursday)

09.00 – 10.30

Session 1 continued - Nervous system development
Sponsored by Biolamina

 

Chair: Sara Wilson, Sweden

09.00 – 09.30

Igor Adamyeko
Department of Physiology and Pharmacology, Karolinska Institute
Single cell transcriptomics reveals fate selection points and early heterogeneity of the neural crest

09.30 – 09.45

Shahrzad Bahrampour
Department of Clinical and Experimental Medicine, Linkoping University, Linkoping, Sweden
Neural Lineage Progression Controlled by a Temporal Proliferation Program

09.45 – 10.00

Fabian Rentzsch
Sars Centre for Marine Molecular Biology, University of Bergen, Norway
The evolutionary origin of anterior development and cephalization

10.05 - 10.15

Qi Dai
Department of Molecular Bioscience, The Wenner-Gren Institute, Sweden
Developmental patterning and gene regulation by BEN-SOLO family

10.20 - 10.30

sponsor presentation

   

10.30 - 11.00

Coffee

   

11.00 - 17.05

Session 2 - Organogenesis and morphogenesis
Sponsored by: NanoString

 

Chair: Satu Kuure, Finland

11.00 - 11.30

Ala Trusina
Niels Bohr Institute, University of Copenhagen
What does it take to make a blastocyst?

11.30 - 11.45

Ulla-Maj Fiúza
CRBM, CNRS-UM, Montpellier / EMBL Germany
Juxtacrine embryonic inductions constrain ascidian embryonic morphogenesis

11.45 – 11.50

Kristian Honnens de Lichtenberg
Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Biology, University of Copenhagen, Denmark
Molecular mechanisms of Hes1 transcriptional regulation in pancreas development

11.55 - 12.25

Tristan Rodriguez
Faculty of Medicine, National Hearth & Lung Institute, Imperial College London
Regulation of cell fitness by cell competition during early mouse development

12.25 - 12.40

Aina Pi-Roig
Genetics Department, Biology Faculty, University of Barcelona, Spain
Tbx5a in left/right asymmetry in zebrafish

12.45 - 12.50

Nina Funa
Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Biology, University of Copenhagen, Denmark
Wnt- and BMP-signaling coordinate pancreas and liver specification during hESC differentiation and expansion

   

12.50 - 13.45

Lunch (provided for registered participants and invited speakers

   
 

Chair:  Elke Ober, Denmark

13.45 - 14.15

Didier Stainier
Max Planck Institute for Heart and Lung Research, Bad Nauheim
Genetic compensation and transcriptional adaptation: phenomena in search of mechanisms

14.15 – 14.30

Emily Noël
Department of Biomedical Science, University of Sheffield, UK
Using spatial transcriptomics to identify the cellular processes underlying morphogenesis

14.35 - 14.40

Malin Åkerblom 
Department of Microbiology and Immunology, University of California, US
Trace Reconstruction of Ancestral Cells by Enzymatic Recording

14.40 – 14.55

Georg Wolfstetter
Department of Medical Biochemistry and Cell Biology, Institute of Biomedicine, Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden
The scaffolding protein Cnk Interacts with the receptor tyrosine kinase Alk to Promote Visceral Founder Cell Specification in Drosophila

14.55 – 15.00

Maria Lindahl
Institute of Biotechnology, University of Helsinki, Finland
MANF is a novel growth factor for beta cells with regeneration potential in diabetes

   

15.05 – 15.35

Coffee

   
 

Chair: Elisabetta Ferretti, Denmark

15.35 – 16.05

Leif Andersson
Department of Medical Biochemistry and Microbiology, Uppsala University
How structural changes in the genome contribute to phenotypic evolution

16.05 – 16.20

Philip A. Seymour
Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Biology, University of Copenhagen, Denmark
The Notch Ligand Jag1 is Required to Specify Distal Sox9+ Progenitors During the Switch from Primary to Secondary Transition Pancreas

16.20 – 16.25

Siqin Wu 
Department of Clinical Science, Intervention and Technology, Karolinska Institutet, Sweden
Stem Cell Derived Pancreatic Tissue for ACE Transplantation

16.30 – 17.00

Peter Hohenstein
The Roslin Institute, The University of Edinburgh
The Yin and Yang of Kidney Development and Wilms’ Tumours

   

17.00 - 19.00

Poster Session #2 – odd number abstracts

   

19.00 -

Conference dinner

 

 Day 3 - October 27th, 2017 (Friday)

 

Award Introduction by Megan Davey, BSBD

09.00 – 09.30

BSDB’s 2017 Denis Summerbell Lecture Awardee

Helen Weavers
School of Biochemistry, Faculty of Biomedical Sciences, University of Bristol, UK

Understanding the inflammatory response to tissue damage in Drosophila: a complex interplay of pro-inflammatory attractant signals, developmental priming and tissue cytoprotection.

   

09.30 - 15.00

Session 3 - Stem cells and regeneration
Sponsored  by Perprotech

 

Chair: Marja Mikkola, Finland

09.30 - 10.00

Sara Wickström
Max Planck Institute for Biology of Aging
Regulation of stem cell fate by niche-derived signals and forces

10.00 - 10.15

Alberto Joven 
Department of Cell and Molecular Biology, Karolinska Institute, Stockholm, Sweden
Brain formation and development of behaviours in salamanders

   

10.15 - 10.45

Coffee

   
 

Chair: Luzia Ghila, Norway

10.45 - 11.15

Ari Pekka Mähönen
Institute of Biotechnology, University of Helsinki, Finland
Stem cell organization and regeneration during the secondary development of plants

11.15 - 11.45

Kim Jensen
Biotech Research & Innovation Centre (BRIC), University of Copenhagen, Denmark
Modelling tissue repair in vivo and in vitro

11.50 - 12.05

Maxim M. Bespalov
University of Helsinki, Finland
Cerebral Organoids for Modelling Human Brain Development and Drugs Activity

12.05 – 12.35

Simona Chera
Department of Clinical Science, University of Bergen, Norway
Beta-cell fate and regeneration

   

12.40 - 12.55

Business meeting

13.00 - 14.00

Lunch (provided for registered participants and invited speakers)

   
 

Chair: Maria Genander, Sweden

14.00 - 14.30

Shahragim Tajbakhsh
Department of Developmental & Stem Cell Biology, Institut Pasteur
Distinct genetic pathways govern cranial and somite derived skeletal muscles

14.30 – 15.00

Max Yun
Centre for Regenerative Therapies Dresden (CRTD), Germany
The interplay between senescence and regeneration: insights from the salamander

   

15.00 – 15.10

Prizes (poster and talks) and closing remarks organizers

   

Site overview