Startsida Nyheter Webbkarta Kontakta Tillgänglighet
Genvägar
 

Andersson/Cervin-Hoberg

morgan andersson och charlotte cervin hoberg

Ekologiskt rödvin skonar näsan

Blir du täppt i näsan när du dricker rödvin?

Satsa i så fall på ett ekologiskt odlat alternativ nästa gång. Då minskar nämligen risken att du ska drabbas av besvär i näsan avsevärt.

Det visar en studie som några Lundaforskare genomfört.

– Det ekologiskt odlade rödvinet orsakade betydligt mindre besvär än övriga rödviner hos de personer som deltog i studien, säger docent Morgan Andersson på Avdelningen för öron- näs- och halssjukdomar vid Lunds universitet.

Försöksgruppen bestod av personer som alla på något sätt visat sig vara överkänsliga för rödvin. Samtliga fick med en veckas mellanrum vid tre olika tillfällen smaka tre sorters rött vin; ett australiskt lagrat på ekfat, ett franskt lagrat på stålfat och ett italienskt ekologiskt odlat. Vid varje provtillfälle fick personerna i studien under en timme efter vinintaget registrera sina reaktioner i ett formulär.

– Det visade ganska tydligt att det ekologiska vinet orsakade mindre näsbesvär. Däremot var det ingen större skillnad mellan de viner som var lagrade på ekfat respektive stålfat, säger Morgan Andersson och pekar på diagramstaplarna från studien.

Reaktionerna hos personerna i studien visade sig på olika sätt.

– En del fick klåda, andra huvudvärk eller nysningar. Men framförallt reagerade man med att bli täppt i näsan, säger Charlotte Cervin-Hoberg, biomedicinsk analytiker som genomfört studien tillsammans med Morgan Andersson.

Lundaforskarna gjorde tillsammans med andra forskare, redan för åtta år sedan en studie på 10 000 personer. Av dem som svarade hade cirka fyra procent besvär av reaktioner i näsan när de drack alkohol. De flesta av dem reagerade när de drack rödvin.

– Det är egentligen unikt då det är ytterst få saker vi människor sväljer som ger besvär i näsan. När vi får reaktioner i näsan är det oftast något vi har andats in; pollen, damm eller andra partiklar, säger Morgan Andersson.

Forskarna har också gjort en så kallad placebostudie med allergimedicinen Clarityn, som är ett så kallat antihistamin, på personer som brukar reagera på rödvin. En del fick Clarityn innan de drack ett glas rödvin, andra fick ingen medicin alls innan intaget av vin.

– De som tog Clarityn fick mindre symptom i näsan jämfört med dem som inte tog, berättar Morgan Andersson.

Parallellt med de kliniska studierna har forskarna gjort tester i laboratoriet.

– Det är vad jag vet första gången någon experimentellt kunnat visa skillnader mellan olika sorters rödvins framkallande av exempelvis nästäppa experimentellt.

Nästa steg för forskarna kan bli att jämföra ett ekologiskt odlat rödvin med ett icke ekologiskt odlat rödvin - från samma druva.

– Vi kan ju inte säkert säga att det är vinet som personerna reagerar på, då det ekologiska vinet i studien kommer från en annan druva än de övriga, säger Morgan Andersson och tillägger:

– Vi måste också försöka förstå vilka mekanismer det är som gör att man reagerar i näsan och vilka ämnen i vin som ger besvär.

Olle Dahlbäck, Informationsansvarig IKVL

Frågor om innehållet: Olle Dahlbäck
Webbtekniska frågor: Webmaster@med.lu.se

Uppdaterad: 2008-05-23