Startsida Nyheter Webbkarta Kontakta Tillgänglighet
Genvägar
 

Nyheter

Hanna Lindgren åker till Wales

2009-12-11

Hanna Lindgren har fått Vetenskapsrådets postdoc-stipendium för att åka till Cardiff, Wales i två år.

hanna

Hanna Lindgren kommer att jobba i The Brain Repair Group, som leds av professor Stephen Dunnett och professor Anne Rosser.

– Jag ska fortsätta inom Parkinsonforskningen men kommer att fokusera på neuropsykiatriska symptom som är vanligt förekommande bland patienterna, framförallt symptom som depression och kognitiva problem, säger Hanna Lindgren.

– Planen är att komma tillbaka till Lund så småningom då stipendiet även inkluderar ett års anställning i Sverige, fortsätter hon.

Hanna Lindgren doktorerade i Angela Cenci Nilssons grupp och disputerade i mars med avhandlingen Presynaptic mechanisms in L-Dopa-induced dyskinesia.

Frågor om innehållet: Christel Thunell
Webbtekniska frågor: Webmaster@med.lu.se

Uppdaterad: 2009-12-16